ورودي اعضا
نام كاربري

رمز عبور

من را به خاطر بسپار
فراموش كردن رمز
ثبت نام نكرده ايد؟ ثبت نام
ساعت - تقويم
حدیث روز
ارتباط با ما
بازنشستگی معلولان PDF(فقط براي متون انگليسي) چاپ پست الكترونيكي

راجع به بازنشستگی اشخاص دارای معلولیت

مقاله ای در وب لاگ پل اتحاد ناشنوایان درباره بازنشستگی قبل از موعد معلولان منتشر شده که چون طی آن از من نظر خواهی شده به شرح زیر نظریات خود را اعلام میدارد:

۱- چون مادام که اشخاص حقوق خود را نشناسند و مطالبه نکنند انتظار رعایت این حقوق توسط دیگران بیمورد است لذا یکی از وظایف اصولی و مهم کانونها و سازمانهای ناشنوایان باید شناساندن حقوق اشخاص دارای معلولیت به جامعه ناشنوا باشد تا بنابر خواست و اقدام گروهی جامعه ناشنوا استیفاء این حقوق عملی و تضمین گردد.

۲- اقدام جمعی جامعه ناشنوا ممکن است اقدام اداری به صورت تقاضای کتبی گروهی از مقامات مسئول و یا شکایت کانونها به عنوان اشخاص حقوقی به دیوان عدالت اداری باشد.

۳- در شرایطی که اقدام اداری گروهی برای تجدید نظر در مقررات تبعیض آمیز در مورد بازنشستگی قبل از موعد مقدور نباشد هر شخص ناشنوای ذینفع میتواند بر طبق اصل صد و هفتاد و سه قانون اساسی و قانون تشکیل دیوان عدالت اداری از مغایرت آئین نامه یا بخشنامه تبغیض آمیز با اصل نوزدهم قانون اساسی به دیوان مزبور شکایت نماید.

                                                خسرو گیتی

                                                ۱۳۸۹/۷/۲۱

متن مقاله ذیلاً نقل میشود:

به نام خالق هستی

با اهدایی سلام

چند روز قبل مطلبی تحت عنوان قانون بازنشستگی معلولین را از یک ناشنوا دریافت کردم و از من درخواست کردند که انرا در سایت خودم بگذارم که این مقاله را بعد از بررسی و تحقیق در سایت گذاشتم.با تشکر پل اتحاد سبز ناشنوایان .

 

به نام خداوند بخشنده مهربان

جناب اقای دکتر گیتی

با عرض سلام و ارادت فراوان خدمت جنابعالی  و کمال تشکر ازبابت دلسوزی فراوان جنابعالی نسبت به جامعه معلولین بویژه ناشنوایان .

دراینجا میخواهم مطلبی راجع به بخشنامه قانون جامع حمایت ازمعلولین را بعرض برسانم .

طبق قانون بازنشستگی ، جانبازان انقلاب اسلامی ، جنگ تحمیلی و معلولان عادی و مشاغل سخت و زیان آور مصوب سال 1367 ، کلیه وزارت خانه ها شامل شرکتها و موسسات دولتی و...که مشمول قانون به انها مستلزم ذکرنام است می توانند درصورت درخواست کتبی جانبازان انقلاب اسلامی ، جنگ تحمیلی و معلولان حوادث ناشی از کار و بیماران ناشی از شرایط خاص کارو معلولان عادی به شرط داشتن 20 سال تمام سابقه خدمت قابل قبول ازلحاظ بازنشستگی و سایر شرایط مندرج در این آیین نامه و تصویب شورای امور اداری و استخدامی کشور را مکلف نموده در صورت کامل بودن مدارک فردی حداکثر ظرف فوق یک ماه از تاریخ وصول نظر خود را مبنی بر موافقت یا مخالفت بازنشستگی و مدت سنوات ارفاقی اعلام نمایند.

 

این قانون درتاریخ تصویب تاکنون اجرا نشده است .همچنین از سال 1386 تا 1389 طبق قانون به دولت اجازه داده شده تا کارکنان رسمی – پیمانی و قراردادی خود را با پنج سال سنوات ارفاقی به شرط دارا بودن 25 سال سابقه کار بدون محدودیت شرایط سنی بازنشست نماید.

باید بعرض برسانم تعداد زیادی از کارمندان شنوا توانستند از قانون بازنشستگی پیش از موعد استفاده کرده و بازنشسته شوند اما با کمال تعجب عده ای زیادی از معلولین نیز تقاضای بازنشستگی پیش از موعد نمودند که با درخواست انها موافقت نشده است درحالیکه می بایست معلولین دراولویت قرارداشته باشند.

 

طبق بخشنامه جدید معلولین می بایست جهت بازنشستگی پیش از موعد دارای 25 سال سابقه کار و حداقل 55 سال سن داشته باشند که طبق این بخشنامه عده ای زیادی از معلولین نمی توانند از این قانون استفاده کنند .

 

سئوال اینجاست که آیا  این قانون در جهت حمایت از حقوق جامعه معلولین وضع شده ؟

متاسفانه کانونها ی ناشنوایان ایران ، وزارت رفاه و سازمان بهزیستی به علت ضعف و عدم مسئولیت پذیری نتوانستند شرایطی را جهت بهبود وضع رفاهی ناشنوایان و سایر معلولین وضع کنند .و بعلت عفلت و بی خبری ناشنوایان و معلولین نسبت به قوانین و بخشنامه ها این افراد دچار مشکلات فراوانی می شوند و متاسفانه مسئولین  نیز به دلیل عدم کارایی و سهل انگاری نمی توانند نسبت به حل مشکلات جامعه ناشنوا اقدام و ناشنوایان را دراین امور به نحوه درست راهنمایی کنند.

درآخر از شما درخواست دارم با توجه به سابقه و تجربه فراوان خود ما را دراین زمینه راهنمایی فرمایید .با تشکر فراوان ازتوجه جنابعالی . 8/7/1389

 

 

< قبل   بعد >
ورودي به پنل ايميل
آدرس ايميل:
پسورد ايميل:

تنظيم مرورگر
صفحه را خانه كنيد
خانه اصلي كنيد
چاپ اين صفحه
سایت های مرتبط

 

 

فدراسيون جهاني ناشنوايان در فنلاند

كانون ناشنوايان ايران

كانون ناشنوايان كرج

كانون ناشنوايان قم

كانون ناشنوايان مازنداران

كانون ناشنوايان خراسان رضوي

كانون ناشنوايان گلستان

كانون ناشنوايان رشت

كانون ناشنوايان آذربايجان شرقي

كانون ناشنوايان آذربايجان غربي

 كانون ناشنوايان اصفهان

كانون ناشنوايان زاهدان  

كانون ناشنوايان كردستان

كانون ناشنوايان شيراز

كانون ناشنوايان كرمانشاه

 كانون ناشنوايان دزفول

 كانون ناشنوايان سبزوار

كانون ناشنوايان مراغه

كانون ناشنوايان تاكستان 

كانون ناشنوايان ماكو 

 وب سایت ناشنوایان استان یزد

شوراي جوانان كانون ناشنوايان ايران

شوراي جوانان كانون ناشنوايان مشهد

شوراي جوانان انجمن ناشنوايان كرج 

انجمن مهرسخن 

انجمن خانواده ناشنوايان ايران

انجمن خانواده ناشنوايان بابلسر

زبان